Avrupa Birliği Erasmus + Programı kapsamında, Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği “Uluslararası Yeşil Girişimcilik ve İstihdam Merkezi” Projemizin zirvesi 2 Mart günü Büyükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Proje Türkiye’de katma değer üreten yenilikçi ve çevre dostu girişimlerin sayısının artmasını, yeşil girişimcilik ekosisteminin oluşmasına katkı sunmayı ve bu kapsamda gençler ile birlikte kurumları harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. Proje hedefleri doğrultusunda kurulan yeşil girişimcilik merkezinde eğitim, danışmanlık, network sağlama, araştırma gibi hizmetler sunmaktadır. Proje koordinatörü Büyükçekmece Belediyesi’nin yanısıra, Türkiye’den Küresel Çevre Derneği (GEO), Litvanya’dan INSTITUTE, Macaristan’dan IMRO Non Profit ve Yunanistan’dan AKEP Greece proje ortaklarıdır.

Uluslararası Yeşil Girişimcilik ve Kariyer Zirvesi’ne Macaristan, Litvanya ve Türkiye’den katılımcı, yarışmacı, yeşil girişimci, kamu görevlisi, STK temsilcisi, akademisyen, araştırmacı ve basın görevlisi olmak üzere 150’den fazla kişi katıldı.Tam gün olarak gerçekleştirilen zirvede öğleden önce proje ortakları tarafından proje çıktıları tanıtıldı, yeşil girişimcilik ve yeşil meslekler tanıtıldı, gençlerin yararlanabileceği fırsatlardan bahsedildi. Etkinliğin öğleden sonraki oturumlarında ise 4 ülkeden 14 farklı start-up’ın katılımlarıyla “Uluslararası Yeşil Girişimcilik Fikir Yarışması” gerçekleştirildi. Ekipler girişim fikirlerine dair final sunumlarını gerçekleştirdi ve jüri üyelerinin ortak kararıyla ödüller sahiplerini buldu.

1.’lik Ödülü Uluslararası BootCamp Hızlandırma Programına Katılım Hakkı; The SnackHaus (Türkiye) ekibinin oldu. Girişim; yüksek besin değerli gıdaları, besin değerlerini kaybetmeden, şeklini, rengini, kokusunu, tadını ve hacmini tamamen koruyarak hiç bir katkı maddesi eklemeden 30 yıl raf ömrüne sahip olmasını sağlamaktadır.

2.’lik Ödülü İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezine Giriş Hakkı; Toplio ekibinin oldu. Girişim; evinde veya iş yerinde elektronik atık oluşan kişilerle lisanslı e-atık toplama-ayırma ve geri dönüşüm tesislerini bir araya getiren ve paydaşlarına kazanç, tasarruf ve bağış imkânı tanıyan bir mobil bir e-atık pazar yeri ve tersine lojistik platformudur.

3.’lük Ödülü Impact HubCoworking Space 4 aylık Kullanım Hakkı; PhotothermaHybrid Solar Panel (Türkiye) ekibinin oldu. Girişim; güneşin hem ışığından hem de ısısından elektrik üretimi sağlayan ve karlı dönemlerde kar giderimi yapabilen hibrid güneş panelini içermektedir.

4.lük Mansiyon Ödülü; BadFoodHunters: (Litvanya) ekibinin oldu. Girişim; vegan et üzerine çalışmaktadır.

5.lik Mansiyon Ödülü; Avus (Türkiye) ekibinin oldu. Girişim; Sokak aydınlatmaların erken açılma, geç kapanma problemlerine çözümler sunmaktadır.

Zirveye katılan kişilerin oylarıyla seçilen, Katılımcı Özel Ödülü’nün sahibi de Avus ekibi oldu.

Uluslararası Yeşil Girişimcilik Fikir Yarışması’na katılan tüm yarışmacılarımızı tebrik eder, girişim hayatlarında başarılar dileriz. Aynı zamanda katılımları ve katkıları ile programı zenginleştiren tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz. Katılımcılar tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler kullanılarak oluşturulan infografiğe aşağıdan ulaşılabilir.

Proje hakkında detaylı bilgi, güncel gelişmeler ve merkez kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler için www.greenovate.net adresini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Bunun dışında soru ve görüşleriniz için igecka2@gmail.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

IGEC Ekibi